SSS

Tüm cerrahi işlemler belli risklere sahiptir. Özellikle de hasta morbid derecede obez sayılıyorsa… Seçilen işlemin türüne ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak bu riskler normalden daha az yada daha fazla olabilir. Ayrıca cerrahın ve ekibinin bu konuda tecrübeli olması da riskleri azaltan bir faktördür. Ameliyata karar vermeden önce ameliyat hakkında detaylı bilgi alabilir, olası tüm riskleri ve bunların derecelerini öğrenebilirsiniz.

Tüm tetkikler ve değerlendirmeler sonrası hastaların ameliyat olmasına engel bir durum saptanmaz ise hastanın ameliyat günü belirlenir. Hastalarımızdan ameliyat öncesi riskleri en aza indirmek için özellikle alkol ve sigarayı en azından 2 hafta önceden bırakmaları, kullandıkları kan sulandırıcı ilaçları bırakmalarını istemekteyiz.

Genelde 1 gün öncesinde yada aynı gün sabah yatırılan hasta operasyona hazırdır ve operasyona alınmaktadır.

Egzersiz ve diyet yaparak kilo vermiş ve belli bir süre sonra verdikleri kilolarla birlikte daha fazlasını geri almışsanız, tüm denemelerinize rağmen sağlığınızı tehdit eden kilolarınızla baş edemiyorsanız, beraberinde metabolik sendromlarınız var ise obezite cerrahisine başvurmalısınız.

Obezite, beraberinde getirdiği yandaş hastalıklar ve çevresel sorunlar nedeniyle günümüzde kronikleşmiş hastalıkların başında gelmektedir. Dünya da ise mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Özellikle Tip 2 diyabetin ana temelini oluşturan insülin direnci, obez kişilerde daha sıklıkla görülmektedir. Tip 2 diyabetiklerin %80 – %85 inin şişman olması nedeniyle obezitenin diyabet için en önemli risk faktörlerinden biri olduğunu görmekteyiz.

Obezite; vücuttaki yağ kitlesinin aşırı artması sonucu meydana gelen beraberinde birçok hastalığa tek başına neden olabilen ve obezite dışında oluşabilecek bir çok hastalığında gidişatını olumsuz şekilde etkileyebilen multifaktöriyel bir hastalıktır.

Tip 2 diyabet, hipertansiyon, karaciğer hastalığı, uyku bozukluğu, ( uyku apnesi ) kalp hastalığı, eklem hastalıkları, psikiyatrik sebepler