Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Tüp mide sonrası alkol tüketimi?

Tüp mide sonrası alkol tüketimi?

Tüp mide sonrası alkol tüketimi?

Obezite cerrahisinin en yaygın şekilde kullanılan operasyon yöntemlerinden birisi tüp mide ameliyatıdır. Bu ameliyat ile mide boyutunun küçültülmesi ve dolayısıyla tüketilebilecek besin miktarının sınırlandırılması hedeflenmektedir. Aynı zamanda mide boyutu küçüklüğünde kilo kaybetmeye yardımcı olacak hormonal değişimler meydana gelmektedir. Ve bu değişimler sayesinde obezite hastaları yapılan tıbbi de cerrahisinin ardından ideal kiloya düşecek ve bu kiloda kalmaya devam edecektir.

Tüp mide ameliyatı ile hedeflenen ve beklenen etkiyi alabilmek için operasyon sonrası beslenme ve egzersiz süreci büyük önem taşımaktadır. Özellikle beslenme sürecinde sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verebilmeniz için hekim önerilerinize ve uygulanan diyet listelerine azami düzeyde önem vermelisiniz. 

Tüp mide ameliyatı uygulanan kişinin hayatında çok önemli bir dönüm noktası olacaktır. Ve ameliyat ile hedeflenen başarıya ulaşabilmek için hastaların hayat tarzında ve özellikle yeme içme alışkanlıklarında önemli değişiklikler yapması gerekmektedir. Dolayısıyla tüp mide sonrası alkol tüketimi hastalar tarafından en çok araştırılan konulardan birisidir. Tüp mide ameliyatından sonra alkol alabilir miyim ve hangi koşullarda alabilirim sorusu merak edilmektedir.

Obezite tedavisi süreci ve alkol

Tüp mide ameliyatı obezite tedavi aşamasında uygulanan en verimli yöntemlerden birisidir. Tüp mide ameliyatının ardından beslenme ve egzersiz programlarına dikkat edildiğinde hastaların sağlıklı ve hızlı şekilde kilo verdiği gözlemlenmektedir. Bu tür bir gelişim her bir hasta için çok ciddi bir motivasyon artışı demektir. Bu motivasyon artışıyla birlikte hastalarda bir özgüven artışı oluşmaktadır. Özellikle genç obezite hastaları fiziksel ve ruhsal olarak bu gelişimin ardından sosyal yaşamlarında da daha hareketli ve etkileşimi yüksek insanlar haline dönüşmektedir. Dolayısıyla bu süreçte alkol ile haşır neşir olabilmeleri çok daha yüksek ihtimal taşımaktadır. Ancak obezite tedavisi sürecinde alkolden uzak durulması hekimler tarafından kesinlikle önerilmektedir.

Çünkü yapılan bilimsel araştırmalara bakıldığında tüp mide ameliyatı sonrasında mide hacminin azaldığı ve dolayısıyla içilen alkolün emilim hızı ve miktarının arttığı ifade ediliyor. Obezite tedavisi sürecinde ameliyattan sonra alınan alkol çok hızlı bir şekilde bağırsaklara geçerek emiliyor ve kana karışıyor. Yani operasyon sonrası almış olduğunuz bir kadeh alkolün sizler de yaratmış olduğu etki üç kadeh ile denk oluyor. Bu tür bir risk içerisinde çok önemli tehlikeler barındırıyor. Bu nedenle obezite tedavisi boyunca alkol almamanız en doğru ve en sağlıklı adım olarak öneriliyor. Ancak mutlaka alkol almak istiyorsanız bunun için de sizlere bazı tavsiyeler yapılıyor.

Tüp mide ameliyatı sonrası alkol alımı

Tüp mide tedavisi için belirli bir iyileşme süreci saptanmaktadır. Bu sürecin her bir aşamasında alkolün tedavinize katmış olduğu olumsuz etki daha farklı boyutta seyretmektedir. Hekimler tarafından önerilen süreç ilk 6 ayda alkol kullanımından uzak durmanız yönündedir. Tüp mide tedavisi sürecinde ilk 6 ay alkol almak sakıncalı olacaktır. 6 ayın ardından çok seyrek alınması koşuluyla alkol tüketiminize izin verilmektedir.

Tüp mide ameliyatı sonrasında mide hacmi küçüldüğü ve alkol doğrudan ince bağırsağa gittiği için almış olduğumuz alkolün etkisi her zaman çok daha yüksek olacaktır. Bu tür bir etki operasyonun ardından tedavi sürecinizi olumsuz etkileyecektir. Bu tür bir etkiyle birlikte alkol türleri her zaman çok kalorili ürünler sınıfında yer almaktadır. Operasyon sonrasında uygulamanız gereken belirli bir diyet programı söz konusu olduğu için yüksek kalori içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız gerekmektedir. Dolayısıyla tüp mide sonrası alkol alımı kilo vermenizi zorlaştıracak bir etki sağlayacaktır. 

Tüp mide ameliyatı sonrasında alkol alınmaması her zaman önerilen en sağlıklı tercih olacaktır. Çünkü gün içerisinde tüketilen birkaç kadeh alkol günlük kalori ihtiyacının karşılanması anlamına gelecektir. Böylelikle hastalar alkol tüketerek kilo verme süreçlerine büyük bir darbe vuracaktır. Çünkü tüp mide ameliyatının amacı kilo vermektir. Ve operasyon sonrası alkol tüketimi bu amacın önüne geçecektir.

Tüm bu olumsuz etkilerle birlikte tüp mide ameliyatı sonrası alkol kullanımının istenmedik yan etkileri oluşabilmektedir. Şöyle ki; ameliyat sonrası hastalar için hızlı bir kilo verme dönemi söz konusudur. Bu dönemde çok az miktarda bir alkol tüketimi dahi kan şekerinin hızlı şekilde düşmesine neden olacaktır. Ve kan şekerinin hızla düşmesiyle birlikte hastalarda denge kaybı, konuşma bozukluğu, bilinç kaybı ve görüş azalması gibi olumsuz yan etkiler oluşabilmektedir.