Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Türkiye’de Sağlık Turizmi

Türkiye’de Sağlık Turizmi

Türkiye’de Sağlık Turizmi

Türkiye’de sağlık turizmi gelişmiş bir yapıya sahiptir. Tıbbın pek çok noktasında Amerika, Avrupa ve dünyanın diğer ülkelerinden her sene yüzlerce hasta tercih etmektedir. Obezite tedavisi de bu kapsamda talep edilen sağlık hizmetlerinden bir tanesidir.

Obezite, aşırı miktar da  vücut yağı içeren, karmaşık bir hastalıktır. Bu yalnızca kozmetik ve dış görünüş bakımından bir endişe oluşturmaz. Eğer özen gösterilmezse sağlık sorunlarına giden yolu da açar. Özellikle yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri dahil çok sayıda probleme neden olur.

Obezitenin nedenleri incelendiğinde oldukça fazla olduğu görülmektedir. Her ne kadar kalıtsal olduğu düşünülse de fizyolojik ve çevresel etmenler, diyet olmaması, egzersiz ve fiziksel aktivite yetersizliği de önemli nedenler içerisinde yer alır. 

Türkiye’de obezite üzerine uzmanlaşmış çok sayıda doktor yer almaktadır. Obezite tedavisi doktoru olarak alanında uzman olan Dr. Mustafa Atabey, sağlık risklerinizi en iyi şekilde değerlendirerek size özel çözüm önerileri teklif etmektedir.

Obezite Teşhisi Nasıl Konulur?

Obezite tedavisi ayrıntılı bir muayene ardından planlanmaktadır. Yapılan testler oldukça gelişmiş olup şu gibi çözümleri de içermektedir;

 1. Sağlık geçmişi: Kişilerin sağlık geçmişleri kilo geçmişlerinin öğrenilmesine yardımcı olur. Bununla sınırlı kalmadan egzersiz ve fiziksel aktivite alışkanlıklarını öğrenmeye, yeme-içme düzenini belirlemeye de olanak tanır.
 2. Genel muayene: Hastanın boyu, kalp atış hızı, vücut sıcaklıkları gibi veriler incelenir. Bunun yan ısıra kalp ve ciğerler dinlenerek karın bölgesine bakılır.
 3. Vücut kitle indeksi: 30 ya da üzeri bir kitle indeksi fazla olarak görülmektedir. Dolayısıyla bu kişilerde sağlık riskleri ve tedavi yöntemleri daha iyi bir şekilde belirlenmelidir.

Bunların yanı sıra gereksinime göre farklı testler de kişilerden talep edilebilir. Obezite tedavisi bu kapsamda elde edilen veriler ışığında gerçekleştirilmektedir. 

Obezite Neden Olur?

Obezite insan sağlığını tehdit eden bir durumdur. Çünkü beraberinde farklı rahatsızlıkları da getirir. Bunun sebepleri incelendiğinde zaman sosyo-kültürel durumdan genetik ve çevresel etmenlere kadar pe çok unsur olduğu görülür. Ayrıca şu gibi durumlar da obeziteye neden olabilmektedir;

 1. Kişilerin yaşadığı psikolojik problemler
 2. Metabolizma ve hormonal faktörler
 3. Kişilerin gelir durumları
 4. Kadınların yaptıkları doğum sayısı ile aralarında geçen süre
 5. Kişilerin aldığı bir takım ilaçlar
 6. Alkol ve sigara kullanımı
 7. Çok düşük enerjili diyetleri, sıkça kullanma
 8. Kişilerin yeterli fiziksel aktivite yapmaması
 9. Yanlış ve aşırı beslenme
 10. Genetik faktörler
 11. Sosyo-kültürel faktörler
 12. Kişilerin eğitim seviyesi
 13. Kişilerin yaşı

Obezite tedavisi yaparken nedenleri de öğrenilmektedir. 

Obezite Tedavisi Neleri Kapsar?

Türkiye’de sağlık turizmi, obezite de dahil tıbbın tüm alanlarında gelişmiştir. Obezite kapsamında tedaviler oldukça gelişmiş çözüm önerilerine sahiptir. Bunlar kişilere özel bir şekilde planlanarak yapılmaktadır.

Bu açıdan yeme ve aktivite değerlendirmek için diyetisyen ile çalışmak tavsiye edilebilir. Bunun yanı sıra farklı ameliyat yöntemleri de vardır. Bunlarla sınırlı kalmadan mide balonu gibi uygulamalar da gerçekleştirilebilir.

Bariatrik cerrahi olarak da adlandırılan kilo verme ameliyatı, kişilerin rahat bir şekilde yediği besin miktarını kısıtlar. Ayrıca yiyecek ve kalori emilim de azaltılır. Bu kapsamda uygulanan yöntemler oldukça geniştir.

Ancak hangi ameliyatın gerçekleştirileceği muayene ardından hastalara özel bir şekilde planlanmaktadır. Lakin ana hatları ile uygulanan işlemler aşağıda yer aldığı gibidir;

Ayarlanabilir mide bandı: Bu işlemde şişirilebilir bant, mideyi iki ayrı keseye ayırmaktadır. Aralarında küçük bir kanal oluşturmak için bant sıkı bir şekilde çekilmekte, böylece açıklığın genişlenmesi önlenir. Genellikle kalıcı bir şekilde kalması planlansa da duruma ve ihtiyaca göre bir süre sonra alınabilir. 

Gastrik bypass: Gastrik bypass ameliyatı, obezite tedavisi içerisinde yer alan opsiyonlardan bir tanesidir. Bu kasamda midenin üst bölümünde küçük bir kese oluşturulmakta; ince bağırsak ardından ana midenin altından kısa bir mesafe alınmaktadır. Ardından da yeni bir keseye bağlanmaktadır. Böylece yiyecek ve sıvılar midenin çoğunu geçerek direk keseden bağırsağın ilgili kısmına geçer.

Mide kılıfları: Bu işlemlerde midenin bir bölümü çıkartılmakta, yiyecek için küçük bir rezervuar meydana getirilmektedir. Gastrik bypass ile karşılaştırıldığında daha az komplike olduğu görülmektedir.

Obezite tedavisi doktoru olarak hizmet veren Dr. Mustafa Atabey, obezite kapsamında tedavilerini hastaya göre planlayarak gerçekleştirmektedir.