Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Blog

Ameliyatla, Obezite Tedavisi, Tüp Mide ve Bariatrik Cerrahi Yöntemleri
08 Eylül 2023, 11:27

Ameliyatla, Obezite Tedavisi, Tüp Mide ve Bariatrik Cerrahi Yöntemleri

Obezite, günümüzde birçok insanın karşılaştığı bir sağlık sorunudur.

DETAYLAR
DUMPİNG SENDORUMU NEDİR?
29 Eylül 2023, 18:00

DUMPİNG SENDORUMU NEDİR?

Dumping sendromu kısmi ya da tam gastrektomi sonrası kolayca ortaya çıkan bir durumdur. Dolayısıyla kısmi gastrektomi içeren bazı bariatrik operasyonlar sonrasında sık görülen bir komplikasyondur. Bu durumun görülme sıklığı ameliyattan 12-18 ay sonrasında azalmaktadır. Bu süre barsak adaptasyonu ve hastanın beslenme eğitimine göre değişim göstermektedir. Besin alımıyla birlikte mide bir depo gibi davranarak sindirimi başlatır. Kontrollü bir şekilde içeriğini duedonuma bırakır. Besinler bu geçişi yapmadan önce asit ve proteazlar yardımıyla kısmen sindirilir. Normal yapıdaki pilor duedonuma büyük parçaların geçmesini engellemektedir.

DETAYLAR
Kanser En Çok Kimlerde Görülür?
13 Ekim 2023, 17:00

Kanser En Çok Kimlerde Görülür?

Her bir hastalık türünün belirli bazı risk faktörleri bulunuyor. Risk faktörleri bu hastalığa yakalanma olasılığını artıran her bir detay olarak değerlendiriliyor. Ve kanser hastalığı için de bugüne kadar yapılan araştırmalar doğrultusunda belirli bazı risk faktörleri tespit ediliyor. Kanser risk faktörleri sayesinde kansere yakalanma olasılığı yüksek olan kişilerin teşhis edilme süreci kolaylaşıyor. Ve risk faktörlerini taşıyan her bir bireyde kanser görülme ihtimali yüksek oranlarda seyrediyor. Yine kanser tedavisi süreci için risk faktörleri büyük önem taşıyor.

DETAYLAR
Kanser Hastası Nasıl İyileşir?
20 Ekim 2023, 08:00

Kanser Hastası Nasıl İyileşir?

İnsan vücudunun temel yapı taşları hücrelerdir. Ve kanser hastalığı hücrelerde meydana gelmektedir. Genel şekliyle bakıldığında vücuttaki normal hücreler kontrolsüz bir şekilde büyüdüğünde kanser hastalığı ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık olarak 200 farklı kanser türü bulunmaktadır. Her bir kanser türü için kanserin evresine ve bulunduğu bölgeye bağlı olarak farklı kanser tedavisi uygulamaları geliştirilmektedir. İnsan vücudunda milyarlarca farklı hücre türü bulunmaktadır. Bu hücrelerin olması gerektiği şekilde gelişebilmesi ve davranmasını sağlayan özel genler yer almaktadır. Bu genler hasar gördüğünde hücreler hızla çoğalabilmekte ve anormal şekilde büyüyebilmektedir. İşte bu tür durumlarda anormal hücre büyümesi kanser hastalığına dönüşmektedir. Ve sağlıklı hücrelerin yerine kanser hücreleri aldığında, bu düzensizliğin yaşandığı organ artık düzgün bir şekilde çalışmayacaktır. Bir an önce kanser tedavi yöntemleriyle tedavi sürecinin başlaması ve kanserli hücrelerin vücuttan temizlenmesi gerekmektedir.

DETAYLAR
KETOJENİK DİYET NEDİR?
27 Ekim 2023, 11:00

KETOJENİK DİYET NEDİR?

Ketojenik diyetlerin adı zayıflama amacıyla kullanılmasıyla son yıllarda sık duyulur oldu. Bu konu üzerinde yapılan çalışmalar da artınca günümüzde ‘Ketojenik diyet nedir ve hangi durumlarda kullanılabilir?’ sorusunun cevabı daha önemli hale geldi. Ketojenik diyetler temel beslenme ilkelerinden farklı olarak karbonhidrat ve protein kaynaklarının az kullanıldığı, yağ oranının yüksek olduğu diyetlerdir. Normal beslenme düzeninde kullandığımız ilk enerji kaynağı karbonhidratlardır. Karbonhidratlardan sonra vücut yağ ve proteinleri enerji ihtiyacını karşılamak için kullanır. Ketojenik diyetlerde vücut enerjinin büyük bir çoğunluğunu yağlardan karşılar. Ve bu durum vücutta ‘keton cisimcikleri’ni açığa çıkarır. Oluşan keton cisimciklerinin kanda fazla miktarda artması ‘ketosiz’ denilen şok tablosunun gelişimine sebep olacağı için bu diyeti uygulayanlarda dikkat edilecek ilk nokta kan ve idrardaki keton seviyelerini sık sık kontrol edilmesi ve bu durumun önüne geçilmesidir.

DETAYLAR
Kolon kanseri nedir? kolonoskopi ne zaman yaptırmalıyım?
10 Kasım 2023, 14:00

Kolon kanseri nedir? kolonoskopi ne zaman yaptırmalıyım?

Dünyada en sık karşılaşılan 5 kanser türü arasında yer alan kolon kanseri Her Yaşta görülebilen oldukça ciddi bir rahatsızlıktır. Kolon yani diğer adı ile kalın bağırsak kanseri kadın ve erkek ayrımı olmadan karşılaşılabilmektedir.  Erkeklere oranla kadınların daha sık karşılaştığı kolon kanseri Her yaş grubunda gözlemleniyor olsa da çoğunlukla 50 yaşın üzerinde ortaya çıkmaktadır. Ve diğer kanser türlerinde olduğu gibi erken tanı ve teşhis ile daha hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.

DETAYLAR
METABOLİK CERRAHİ NEDİR?
17 Kasım 2023, 15:00

METABOLİK CERRAHİ NEDİR?

METABOLİK CERRAHİ NEDİR? Kilo fazlalığı, diyabet, kolesterol ve tansiyon yüksekliği ile seyreden tabloya Metabolik Sendrom ismi verilmektedir. Metabolik Sendromun ameliyat yöntemleri kullanılarak tedavi edilmesine Metabolik Cerrahi adı verilmektedir. Metabolik cerrahinin temel hedefi tip 2 diyabetin cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmesidir. METABOLİK SENDROM TEDAVİSİ NEDEN ÖNEMLİDİR? Metabolik Sendrom uygun şekilde tedavi edilmez ise organ kayıplarına ve hatta ölüme neden olabilen bir hastalıktır. Özellikle diyabete bağlı göz, böbrek, kalp ve karaciğer hasarını içeren organ kayıpları, diyabet ve kan yağları yüksekliğine bağlı damar tıkanıklıkları ve yüksek tansiyona bağlı organ hasarı ve felç gibi riskler nedeniyle önemli bir maluliyet, maliyet ve ölüm nedenidir.

DETAYLAR
Mide Ameliyatından Sonra Sarkma Nasıl Engellenir?
17 Kasım 2023, 12:00

Mide Ameliyatından Sonra Sarkma Nasıl Engellenir?

Mide ameliyatı, obezite hastalığı tedavisi için hastaların kilo vermesinde yardımcı bir cerrahi işlemdir. Karın içinden açık veya laporoskopik şeklinde 2 çeşit olarak yapılabilir. Tüp mide ameliyatı, Gastrik Bypass ameliyatı Mini Gastrik Bypass ameliyatı ve Transit Bipartisyon gibi çeşitleri vardır. Tüp mide, Gastrik Bypass ve Mini Gastrik Bypass ameliyatları sadece obezitede kilo vermek için kullanılırken, transit bipartisyon ameliyatı sadece kilo vermek için değil, tip 2 şeker hastalığında tedavi amaçlı kullanılır. Mide ameliyatlarının hepsi karın içinden yapılan ameliyatlar olduğundan midenizde sarkma olmaz. Ancak hızlı kilo kayıpları yaşadığından deri sarkmaları yaşanması olasıdır.

DETAYLAR
Mide balonu nasıl takılır, ne işe yarar?
24 Kasım 2023, 15:00

Mide balonu nasıl takılır, ne işe yarar?

Mide balonu mide içerisinde Hacım alıp yer kaplaması için endoskopik uygulamalar ile mideye yerleştirilen silikon balonlardır.  Fazla kilolarından kurtulmak isteyen ancak bunu cerrahi operasyonlarla yapmak istemeyen hastaların tercihi olan mide balonu hızlı bir şekilde kilo vermeyi destekleyen en etkin yöntemlerden birisidir. Mideye yerleştirilen mide balonları sayesinde erken doyma hissi uyandırılmak da ve böylelikle bireylerin besin alımları azaltılmaktadır. Özellikle obezite hastaları için tercih edilen bu yöntem uzun yıllardır kullanılmakta ve sürekli olarak geliştirilmektedir.

DETAYLAR
Mide Balonu ve Tüp Mide Arasındaki Fark Nedir?
01 Aralık 2023, 11:39

Mide Balonu ve Tüp Mide Arasındaki Fark Nedir?

Tüp mide ameliyatı ile mide balonu, günümüzde kilo sorunları yaşayan kişilere uygulanan çözümler arasında yer almaktadır. Günümüzde birçok insan kilosundan memnun değildir. Eğer ideal kilonuza düşmek istiyorsanız sağlıklı ve düzenli beslenmeniz, egzersiz ve spor yapmanız, diyetisyenden yardım alarak size özel bir diyet oluşturmanız gerekir. Ancak bazı durumlarda bu gibi önlemler, kişilere kilo vermesine yardımcı olmaz ya da hızlı çözümler alınması istenebilir. Özellikle sağlığı tehdit eden durumlarda, doktorunuzun uygun görmesiyle bu yola girilebilir. Tüp mide ameliyatı ve mide balonu bu bakımdan en çok kullanılan seçenekler arasındadır. Her ne kadar hastalar tarafından benzer olduğu düşünülse de farklılıkları yer almaktadır. 

DETAYLAR
Mide Fıtığı Ameliyatı Olmazsam Ne Olur?
08 Aralık 2023, 11:41

Mide Fıtığı Ameliyatı Olmazsam Ne Olur?

Mide fıtığı, midenin üst kısmının yemek borusuna doğru sarkması olarak tanımlanır. Özellikle ileri yaşlarda görülen bir hastalıktır. Mide fıtığı, önemli bir semptoma neden olmazken, bazı kişilerde reflüye neden olabilir. Reflü için sürekli ilaç tedavisi uygulanması gerekse de ilaç bırakıldığında aynı şikâyet yeniden ortaya çıkabilir. Mide fıtığı hastanın günlük yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Göğsün alt kısmında yanma hissi, mide asitinin ağza gelmesi, mideden boğaza doğru yaygın bir ağrı, öksürük ve tüketilen gıdaların ağza gelmesi gibi bazı şikayetlerle hasta doktora başvurur. Tanısı basit bir şekilde konulan bir hastalıktır. Endoskopi ile hastanın midesinin filmi çekilerek tanı konur. Hemen ardından hastaya uygun olan tedaviye başlanır. Reflüsü olmayan hastalarda cerrahi işlem ilk seçenek olarak sunulmaz ancak hasta reflüden şikayetçi ise ameliyat olması gerekebilir.

DETAYLAR

48 kayıttan 1 - 12 arasındaki kayıtlar gösteriliyor

1 2 3 4