Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Mide Balonu Nedir?

Mide Balonu Nedir?

Günümüzde pek çok kişinin maruz kaldığı hastalıkların başında belki de obezite gelmektedir. Dünya nüfusunun büyük bir bölümü obezite hastalığı ile mücadele etmektedir. Obezite hastalığı kişinin sadece estetik olarak görüntüsünü etkilemekle kalmaz, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, tansiyon gibi beraberinde pek çok hastalığı da barındırır. Bu hastalıklardan kurtulmak ve ideal kilosuna kavuşmak isteyen hastaların son zamanlarda en çok araştırdığı konulardan birisi de mide balonudur.

Mide balonu, ameliyat olmak istemeyen hastaların başvurduğu bir yöntemdir. Endoskopik bir yöntem olan mide balonu, cerrahi işlem gerektirmeksizin kısa sürede tamamlanan bir işlemdir. Uyutulan hastanın midesine ağız yoluyla çeşitli aletler kullanılarak girilir ve mide balonu yerleştirildikten sonra yaklaşık 600 cc kadar şişirilir. Böylece kişinin mide hacmi küçültülerek yediği porsiyon miktarı azaltılmış olur. Kişide herhangi bir mide hastalığı yoksa bu yöntem kullanılabilir. Yaklaşık 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan bu yöntem ile, herhangi bir cerrahi işleme gerek kalmadan mide hacmi küçültülerek kişinin kilo kaybı yaşamasına başlanabilir. Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan hastalar bu işlem için uygundur. Ayrıca tüp mide ameliyatına müsait olmayan, ameliyat için yeterli kriterleri taşımayan hastalar için de bu yöntem kullanılmaktadır. Bazen çok yüksek ağırlıktaki kişilere mide balonu takılarak belli bir kiloya inmesi sağlandıktan sonra cerrahi işleme uygun hale gelmesi beklenir. Ondan sonra cerrahi işlem olan tüp mide veya bypass ameliyatları gerçekleştirilebilir.

 

Mide Balonu Sonrası Beslenme

Mide küçültme yöntemleri ile tedavi edilmiş kişilerin, işlem sonrasında ilk birkaç saat herhangi bir şey yiyip içilmesi tavsiye edilmez. Daha sonra ilk üç gün sıvı gıda ile beslenilmesi uygundur. Mideye yabancı bir cisim yerleştirildiğinden vücut bunu dışarı atmaya çalışabilir. Bunun için de kişide bulantı, kusma veya fazla bağırsak hareketlenmeleri görülebilir. Bunları engellemek için bulantı önleyici ilaçlar kullanılır. İlk bir haftanın sonunda bu şikayetler sona erer. Hasta normal beslenmeye geçebilir. Ancak şu unutulmamalıdır ki eğer hasta kendisine verilen diyete uymaz ve sporu hayatının bir parçası haline getirmezse bu işlemden sonra kaybedilen kilolar sürekli olmazlar. Kilo vermek için hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın burada önemli olan diğer bir etkende beslenmedir. Kişinin beslenmesini kaliteli ve dengeli yapması gerekir. Her gıdadan yeterince beslenmeli, vitamin, mineral ve proteinden zengin olan gıdaları hayatından eksik etmemelidir. Paket gıdalardan, özellikle şekerli gıdalardan uzak durulmalı veya oldukça az tüketilmelidir.

 

Mide Balonu Ameliyatı Riskleri Nelerdir

Mide küçültme ameliyatı riskleri her ameliyatta olduğu gibi mide balonunda da vardır. Ne kadar cerrahi işlem gerektirmese de mideye yabancı bir cisim yerleştiğinden bununda bazı riskleri vardır. Bunlar;

  • Balon midede patlayabilir. Önceki yıllarda bu sorunla karşılaşma olasılığı daha yüksek iken son yıllarda kullanılan balonlarda böyle bir risk çok azdır.
  • İşlem esnasında profesyonel bir ekip ile çalışmıyorsanız, mide delinmelerine neden olunabilir. Ancak bu da çok düşük bir ihtimaldir.,
  • Mide balonu patlar ya da sönerse bağırsak tıkanmalarına neden olabilir. Bu da yine düşük ihtimalli bir risktir. Ayrıca balon genellikle mavi bir sıvı ile doldurulur. Böylelikle herhangi bir patlama durumunda kişinin idrarı mavi renk olacağından hemen doktoruna başvurabilir ve balonu çıkarttırabilirsiniz.

Son yıllarda yapılan ameliyatlarda kullanılan balonların da gelişmesiyle bu riskler artık yok denecek kadar azdır. Yine de işlemi yaptıracağınız doktorunuz sizi bu konunda detaylı bir şekilde bilgilendirecektir.

Mide balonu kimlere takılır?

Mide balonu vücut kitle oranı 30 ve üzeri olan kişilere takılır.

Mide balonu ile kaç kilo verilir?

Yaş, cinsiyet ve kişinin kilosuna göre değişen bir durum olsa da doktorunuzun tavsiyelerine uyarsanız ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

Mide balonu yaş sınırı nedir?

Çoğunlukla 18-65 yaş arası kişilere uygulanabilir.


Mide Balonu Ameliyatı pahalı bir işlem mi?

Kullanılan balonun cinsi ve yaptıracağınız merkeze göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.


Mide Balonu Ameliyatını Devlet karşılar mı ?

Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastaları SGK bazı şartlar ileri sürerek işlem ücretini karşılayabilmektedir.

Mide balonu ile ayda kaç kilo verilir?

İlk ay 20 kg verilmesi hedeflenmektedir.


Yutulabilir mide balonu nedir?

Kapsül şeklinde olan suyla yutulduğunda midede şişen bir balon türüdür.


Hangi hastaneler mide balonu işlemini yapıyor?

Çoğu özel hastanelerin yanı sıra bazı devlet hastanelerinde de işlem yapılmaktadır.


Tüp mide ile mide balonu aynı şey mi?

Aynı şey değildir. Mide balonu endoskopik bir işlem iken, tüp mide cerrahi bir işlemdir.


Mide balonu çeşitleri nelerdir?

Hava ile şişirilen ve sıvı ile şişirilen iki çeşit mide balonu vardır.