Dil Seçiniz
Telefon
WhatsApp
İnstagram

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide nedir? Sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Tüp mide ameliyatı, midenin cerrahi bir işlem ile boru haline getirilmesidir. Ameliyat ile midenin büyük bir bölümü geri dönüşü olmayacak bir şekilde çıkartılır. Yemek borusu ve bağırsaklar şekil itibari ile ince uzun yapıdadırlar. Mide de bu ameliyat ile onlara benzetilir. Mide normalde yapısı itibariyle genişleyebilme olanağına sahiptir. Boru şeklinde değil kese şeklindedir. Midenin hacmi küçültülerek daha az yemek yenmesi sağlanır.

Tüp mide ameliyatı en fazla obezite hastalığı olan kişilerde tedavi yöntemi olarak tercih edilir. Obeziteye sahip kişilerde diyabet hastalığı da yaygın olarak görüldüğünden bu tip ameliyatlar diyabet hastalarında da tercih edilebilmektedir. Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olanlar obez olarak kabul edilir. Tüp mide ameliyatı da obez hastalar için uygun bir seçenek olarak görülmektedir.

Tüp mide ameliyatı genellikle normal bir gelişime sahip hastalarda 18 yaşından sonra  yapılabilmektedir. Ancak çok ciddi durumlarda, çocuk gelişimi uzmanları, pedegoglar, beslenme ve endokrin uzmanlarının da görüşleri alınarak çocuk hastalarda da tedavi uygulanabilmektedir. Üst sınır ise 65 yaştır. Hastanın durumu ameliyatı kaldırabilecek yapıda ise daha ileriki yaşlarda da ameliyat yapılabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı ile Sağlıklı Kilo Vermek Mümkün Mü?

Bu ameliyat ile kilo verebilmenin nedeni, kişinin midesinin hacmi küçültüldüğünden yemek porsiyonları da küçülmektedir. Ayrıca kişideki açlık hormonu salgılanma oranı da oldukça azalmaktadır. Bunun için hastalar daha az acıkırken, ufak porsiyondaki yemeklerle de doyabilmektedirler. Yani sağlık açısından herhangi bir sakıncalı durum yoktur. Ancak az miktarda yemek yiyen hastaların aldıkları gıdanın kaliteli olması önem taşımaktadır. Protein, vitamin ve mineral değeri bakımından zengin olan gıdaları tercih etmeleri gereklidir.

Obez tedavisi olarak tercih edilebilen bir yöntem olan tüp mide ameliyatından sonra hastalar genellikle ilk aylarda hızlı bir kilo kaybı yaşarlar. Daha sonra bu normale döner. Kilo verme süreciyle ilgili olarak psikolojik destek alınması da gerekebilir. Bazı hastalarda ani kilo kaybı ile değişen görüntüye alışmak zaman ve destek gerektirebilir. Veya yemek yeme isteğinin fazla olması ancak porsiyonların küçük olması nedeniyle bunalım yaşayan hastalar olabilir. Bunun için ameliyat sonrası psikolojik destek gerektiren durumlar baş gösterebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Olan Hastaların Beslenmesi

Tüp mide ameliyatı olan hastaların beslenmelerinde dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır;

  • İlk 14 gün genellikle sıvı beslenmelidirler.
  • Bu hastalar az miktarda yemek yedikleri için vitamin, mineral ve protein bakımından zengin gıdalar tüketmelidirler
  • Hayvansal gıdalar diyetlerinde önemli bir yer tutmalıdır
  • Kuruyemiş, meyve ve sebze açısından dengeli bir beslenme tarzı benimsenmelidir.

Yeni bir beslenme düzeni oluşturmak ve bu düzene alışmak zaman alabilir. Ancak kilo vermeye başladıkça ve istenilen görünüme kavuştukça bu süreç eğlenceli bir hal alacaktır.

Tüp mide ameliyatı nerelerde yapılmaktadır ?

Tüp mide ameliyatları birçok devlet hastanesi ve obezite merkezi olarak geçen hastanelerde yapılabilmektedir.

Tüp mide ameliyatlarını devlet karşılıyor mu?

Tüp mide ameliyatlarını, hastalar açısından bazı şartlar oluştuğunda SGK karşılayabiliyor. Vücut kitle indeksinin 40 ve üzeri olması şartlardan biridir. Bu durum da hastanın obezite durumuna ve sağlık problemlerine göre değişiklik gösterebilir.


Kimler tüp mide ameliyatı için uygundur?

Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan 18-65 yaş arası hastalar tercih edebilir.


Tüp mide ameliyatı ile kaç kilo verilir?

Bu durum kişiden kişiye değişmekle beraber, doktorunuzun tavsiyelerine ve beslenme kurallarına uyarsanız ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.


Tüp mide ameliyatı ile hızlı kilo vermek mümkün müdür?

Kişinin ağırlık ve cinsiyetine göre, ilk aylarda hızlı kilo kayıpları olsa da zamanla bu durum yavaşlayıp normale dönebilir.

Tüp mide ameliyatı riskli midir?

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatında kendine göre riskleri mevcuttur.


Yasaklı gıda var mıdır?

Gazlı içecekler sürekli yasaklı olarak önerilmektedir.

Tüp mide ameliyatından sonra iyileşme süresi kaç gündür?

Genellikle hastalar 3 ile 5 gün arasında hastaneden taburcu edilirler. Bir hafta sonrasında da iş hayatına dönebilirler.


Tüp mide ameliyatından sonra spor yapılabilir mi?

İlk günlerde spor yapılması çok önerilmemekle birlikte ilerleyen süreçte spor yapılmasında bir sakınca yoktur.


Tüp mide ameliyatından sonra nelere dikkat edilir?

Ameliyattan sonra belli bir süre dinlenilmesi ve uygun beslenme ile diyet yapılmalıdır. Tüm bunlara doktor hastanın durumuna göre ayarlamaktadır.