• info@mustafaatabey.com
  • +905335506493

Laparoskopik – Kapalı Fıtık Tedavisi

Mide, anatomik olarak karnın sol üst ve orta kısmına gelen kısımda bulunan bir iç organdır. Yemek borusu mide ile birleşmeden önce diyafram denen kasın açıklığından geçerek mideye bağlanır. İşte bu açıklıktan midenin yukarı doğru çıkmasına ve fıtıklaşmasına mide fıtığı denir. Her yaşta görülebilen ancak 50 yaş ve üzerinde daha fazla görülen bir hastalıktır.

Mide Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Mide Fıtığı toplumda genellikle reflü hastalığına benzer şikayetlerle kendini gösterebilir. Diyaframda görülen zayıflama neticesinde mide fıtığı oluşur. Bu durum hastalarda bazı şikayetlerin oluşmasına neden olur. Bunlar;

  • Midede acı bir tat ve acı su gelmesi
  • Göğse doğru yayılan bir yanma hissi
  • Bulantı ve kusma
  • Geğirme, şişkinlik
  • Mide besininin ağza doğru gelmesi
  • Ağız kokusu
  • Mide ekşimesi
  • Nefes darlığı

gibi hastalığın seviyesine göre değişen şikayetlerle hastalar doktora başvurabilmektedirler. Mide fıtığı bazen mide kanamalarına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda acil müdahale gerekir. Ayrıca bazı solunum sorunlarına da neden olabilir. Özellikle KOAH ve astım hastalarında şikayetler artabilir.

Mide Fıtığı Tanı ve Tedavisi

En sık kullanılan ve güvenilir bir yöntem olan endoskopi, mide fıtığı teşhisinde net bir tanı konmasında yardımcı olur. Tanının ardından mide fıtığının büyüklüğüne ve reflünün derecesine göre cerrahi yöntem gerektirip gerektirmediğine karar verilir. Cerrahi müdahale neticesinde mide fıtığı tamamen düzeltilir. Laparoskopik mide fıtığı ameliyatı ile hastalar kısa sürede eski sağlıklı günlerine dönerler.

Mide Fıtığı Ameliyatı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Kapalı olarak yapılan mide fıtığı ameliyatı 1 ile 2 saat arasında yapılır.

Mide fıtığı ameliyatı için genel cerrahi doktorlarına gidilmelidir

Mide fıtığı ameliyatı esnasında anestezi ile ilgili sorunlar olabilir. Ya da kanama veya bağırsak düğümlenmesi gözlenebilir. Ancak bunlar çok düşük ihtimallerdir.

Mide fıtığı uzun süre tedavi edilmezse yemek borusunda kanser oluşabilir.

Mide fıtığı ameliyatından sonra hastalar sıvı ile beslenmeli. Çok sıcak veya çok soğuk gıdalardan uzak durmalıdır.

Bu hastalar yemek yedikten hemen sonra yatmaktan kaçınmalıdırlar. Ayrıca başları göğüsten yukarıda kalacak şekilde yatabilirler.

Mide fıtığı ameliyatı ile hastalar tamamen iyileşirler

Mide fıtığı ve reflü birbirinin nedeni ve sonucu olabilirler.

Mide fıtığı kişinin günlük yaşamını ve uykusunu olumsuz etkiler. Ayrıca tedavi edilmezse başka hastalıklara da neden olabilir.

Mide fıtığı tekrarlayabilen bir hastalık türüdür.