• info@mustafaatabey.com
 • +905335506493

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Yasaklar

Tüp mide ameliyatı obezite hastalarının tedavisi amacıyla yapılan mide küçültme işlemidir. Aşırı kilodaki hastaların normal diyetlerle kilo veremediği durumlarda veya obeziteye eşlik eden başka hastalıklarında bulunduğu durumlarda hastanın kilo vermesi için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Tüp mide ameliyatı ile hastanın midesinin %95 i alınarak bir tüp şekline getirilir. Böylelikle midenin hacmi küçültülür. Yaklaşık 50 cc kadar bir hacme sahip yeni mide ile kişinin az yemesi sağlanarak kilo vermesi hedeflenir. Tüp mide ameliyatı olan hastalar ameliyat sonrasında hayatlarında radikal değişiklikler yapmak zorundadır. Öncelikle eski kötü yeme alışkanlıklarının bırakılması gerekir. Sağlıklı ve besleyici yiyecekler tüketmeyi alışkanlık haline getirmeli ve bundan sonraki yaşamlarında bu şekilde dengeli beslenmeye özen göstermelidir. Tüp mide ameliyatı sonrası yasaklar konusunda doktorun önerilerine birebir uymalıdır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Beslenme

Tüp mide ameliyatından sonra beslenme konusunda, hastaların doktorlarının tavsiyelerine muhakkak uymaları gerekir. Özelikle ameliyatın ilk 6-8 haftalık dönemi oldukça önemlidir. Bu dönemde hastaların dikkat etmeleri gereken şeyleri söyle sıralayabiliriz;
 • Hastalar ameliyatın ilk dört gününü hastanede doktor kontrolünde geçirirler. Bu dönemde vücudun gıda ihtiyacı damar yolu ile sağlanır.
 • İlk dört günün ardından sıvı ile beslenmeye geçilir. Tamamen sıvı ile beslenilen bu dönemde mide yavaş yavaş gıdaya alıştırılmaya çalışılır. Mideyi zorlamayacak hafif gıdalar tercih edilir.
 • Sıvı besin tüketirken önemli olan kaliteli besin içerikli tüketimlerdir. Mide hacmi oldukça küçüldüğünden yenilen gıda vitamin ve mineral açısından zengin olmalıdır.
 • Besin sıralamasında protein ilk sırada yer almalıdır. Tüp mide ameliyatı olan kişilerin mide hacimleri 50 cc kadar olduğundan kişiler hemen doyarlar. Onun için protein ve mineral açısından zengin besinlerle beslenerek, vitamin eksikliği sorunu yaşanmasının önüne geçilmelidir.
 • İkinci ayın sonunda hasta yavaş yavaş püre kıvamındaki besinlere geçebilir. Bu dönemde tüp mide ameliyatından sonra yasaklar listesinde patates püresi vardır. Çok fazla karbonhidrat içerdiği için püre döneminde tüketilmesi tavsiye edilmez. Diğer sebzeler püre haline getirildikten sonra tüketilmelidir.
 • Tüketilen protein miktarını artırmak için pürelerin içine kıyma veya tavuk gibi protein kaynakları yine püre haline getirilerek katılabilir.
 • Günlük 1,5-2 litre su tüketimine dikkat edilmelidir.
 • Beslenmeden hemen önce veya hemen sonra su tüketilmemelidir. Yemeklerle su tüketimi arasında en az yarım saat gibi bir zaman olmalıdır.
 • Genellikle tüp mide ameliyatı olan hastalara 5 öğün besin tüketimi önerilir. Az ve sık beslenmeleri gereklidir.
 • 3 ile 6 ay arasındaki dönemde artık çorba, ızgara et, tavuk, balık gibi gıdalara geçiş yapılabilir.
 • Bu dönemde yiyeceklerin iyice çiğnenmesi önemlidir. Yine su ile beslenme saati arasında en az yarım saatlik bir zaman olmalıdır.
 • Beslenmenin yanında sporu da hayatın içine almak ve düzenli olarak spor yapmak hem sağlık açısından hem de hareketli bir yaşam tarzı açısından önemlidir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Yasaklar

Tüp mide ameliyatı olan hastaların özellikle ilk 4 haftalık döneminde dikkat etmesi gereken önemli konular vardır. Bu dönemde doktorunuzun verdiği listeye harfiyen uymak oldukça önemlidir. Tüp mide ameliyatı olmuş kişiler hem yeni bir ameliyat geçirdiklerinden hem de midelerinin büyük bir bölümü alındığından, günlük hayatlarında yapmaları gereken değişiklikler vardır. Tüp mide ameliyatı sonrası yasaklar listesini şöyle sıralayabiliriz.
 • Tüp mide ameliyatından sonra ilk 2 ay ağır kaldırmamaya ve ağır sporlar yapmamaya özen gösterilmelidir. Ancak ilk birinci haftadan itibaren hafif tempolu yürüyüşler yapılabilir.
 • Operasyon sonrası ilk 2 hafta cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • Operasyon sonrası ilk bir ay boyunca araba kullanılmamalıdır.
 • Operasyon sonrası ilk 2 ay alkol tüketilmemelidir. Sonrası için mutlaka doktora danışılmalıdır.
Bütün bunların yanında tüp mide ameliyatından sonra yasaklar olarak nitelendirebileceğimiz gazlı içecekler vardır. Soda da dahil olmak üzere bütün kabarcıklı, gazlı içeceklerin hayat boyu içilmemesi önerilir. Ancak gazları alındıktan sonra soda veya maden suyu tüketilebilir. Tüp mide ameliyatı sonrasında hastaların düzenli olarak kan değerlerine baktırmaları önerilir. Mide hacmi küçük olduğundan dolayı alınan besinlerdeki vitamin değerleri düşük olabilir. Bu durumda kişide vitamin eksikliğine bağlı saç dökülmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Özellikle vitamin eksikliğinin önüne geçmek için ekstra vitamin desteği alınmalıdır. Tüketilen besinlerin; protein, mineral, demir ve B12 açısından zengin olması bu konuda önemlidir. Bu açıdan kan değerlerine düzenli aralıklarla baktırmalı ve önceden önlem alınmalıdır.

Leave a comment